Pamětní medaile a ražby ze zajímavých lokalit v ČR
Z naší produkce
Muzeum Zlín - TatraplánMuzeum Zlín - Tatraplánražba č. 505Muzeum Zlín - Tatraplán
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží. Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění československé části koncernu po druhé světové válce.
Zámek Kroměříž - Květná zahrada - KamélieZámek Kroměříž - Květná zahrada - Kamélieražba č. 504Zámek Kroměříž - Květná zahrada - Kamélie
Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Její hlavní část byla vybudována podle projektu císařského architekta Giovanni Pietro Tencally mezi léty 1665–1675.
Muzeum MHD PrahaMuzeum MHD Praharažba č. 503Muzeum MHD Praha
V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost.
KunoviceKunoviceražba č. 502Kunovice
Kunovice leží na řece Olšavě, v těsném sousedství Uherského Hradiště a nedaleko oblíbeného cíle turistů – Baťova kanálu. Město je známé zejména díky výrobě letadel – slavná L 410, jejíž výroba byla v Kunovicích obnovena, létá doslova po celém světě.
hrad Malenovicehrad Malenoviceražba č. 501hrad Malenovice
Malenovický hrad byl založen v 2. polovině 14. století moravským markrabětem Janem Jindřichem. V následujících stoletích prošel několika přestavbami, které z původního gotického středověkého hradu vytvořily renesanční sídlo zámeckého typu, později ještě barokně upravené. Až do poloviny 20.
Helfenburk u ÚštěkaHelfenburk u Úštěkaražba č. 500Helfenburk u Úštěka
Helfenburk u Úštěka je zřícenina hradu ze 14. století vzdálená asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR.
město Hluk - jízda králůměsto Hluk - jízda králůražba č. 499město Hluk - jízda králů
Dolňácké slavnosti písní a tanců pořádané v Hluku jednou za tři roky (už téměř sedm desítek let) probíhají souběžně s každoročním Slováckým festivalem dechových hudeb a jsou neodmyslitelně spojeny s národními kroji a s jízdou králů.
Pramen labePramen laberažba č. 498Pramen labe
Labe se řadí mezi nejdelší řeky Evropy. Délka vodního toku je 1154 km. Pramení v Krkonošském národním parku a protéká Českou republikou i Německem (796 km), kde se vlévá do Severního moře.
   
Přehled české pamětní ražby
Přehled české pamětní ražby
V síti CMQC je vyraženo
507 ks
98 ks
37 ks
27 ks
8 ks
8 ks
8 ks
7 ks
4 ks
Ostatní: 131 ks
Lanovky a vrcholy: 85 ks
Zámky: 83 ks
Zoo a tématické parky: 83 ks
Hrady: 73 ks
Města: 69 ks
Církevní památky: 67 ks
Muzea: 56 ks
Restaurace a pivovary: 42 ks
Památníky: 13 ks
Z cestovatelských kronik našich sběratelů
Štramberská Trúba
85%
 
 
27. dubna 2013, jindrich

Štramberská Trúba

Krasní den a procházka v okolí, jeskyně Šipka v hezkém
 
Staroměstská radniceStaroměstská radnice Zámek Slavkov u BrnaZámek Slavkov u Brna Oravský hrad ThurzoOravský hrad Thurzo Zámek LedniceZámek Lednice
 

Vítejte na stránkách oficiálních pamětních ražeb CMQC. Najdete zde přehledný katalog pamětních ražeb, ale i mnoho užitečných informací a tipů o zajímavých místech s ražbou CMQC. Budeme rádi, když se budete u nás inspirovat KAM VYRAZIT

Dovolte nám vysvětlit rozdíl mezi pojmy oficiální pamětní ražba, mince, medaile, žeton a ražba. Z počátku naší existence jsme používali slovo mince, pamětní mince, oficiální pamětní mince, případně pamětní „mince“, to vše z důvodu, že jsme se domnívali (někteří se stále domníváme), že slovo mince vystihuje náš záměr vytvářet kvalitní ražený suvenýr v mincovní kvalitě pro turisticky zajímavá místa.

Samozřejmě, že mince musí mít nominální hodnotu a především právo emise mincí na našem území má jen Česká národní banka. Při slově medaile však vzniká dojem „placky“ na krk za vítězství. Tímto tedy ještě jednou, nerazíme mince, ale oficiální pamětní ražby CMQC.

Další často kladenou otázkou je, co znamená slovo oficiální. V případě oficiálních pamětních ražeb CMQC se jedná o to, že všechny ražby jsou schváleny majiteli, či provozovateli daného místa a jsou na všech místech k dostání přímo na objektu.

V neposlední řadě dostáváme dotazy, co vlastně znamená CMQC. Ve volném překladu jde o zkratku z latinského textu Collegium Moneta Qualitatem Comprobantis, což znamená "společenství vydávající medaili jež ověřuje kvalitu".

 

Závěrem, my razíme, Vy vyražte!

Mička David, Ing. - idatabaze.czDárkové zboží - idatabaze.cz